Kommenteeri

Katkend Lembe Mõttuse lasteraamatust "Muna seiklused Kreekas"

Lühike lugu sellest, kuidas sõbrad kolmekesi Odeioni teatris tarkusejumalanna Athena sündi etendasid.


KATKEND: «Kus tarkus sünnib?» «Ajus»

Britta Benno illustratsioon Lembe Mõttuse raamatust «Muna seiklused Kreekas».

Hologramm istus uhke amfiteatri tribüünitrepile ja jäi äraootavalt ringi vahtima. Muna istus ta kõrvale. «Kas teate, et kogu maailma teatrid on Vana-Kreeka teatri järgi tehtud? Kreeklased mõtlesidki teatri välja. Näiteks selle teatri nimi oli Vana-Kreeka ajal Odeion.»


Roosa Õhupall plaksutas õnnelikult käsi: «Küll on tore, et nad teatri välja mõtlesid! Mulle meeldib väga teatris käia! See teater on küll veidi teistsugune kui meil Eestis …» Ta hõljus amfiteatri kohal ringi ja imestas: «Kuidas pealtvaatajad näitlejaid nägid? Siit ülevalt paistab lava nagu kribu!»


«Vanasti kandsid näitlejad väga paksu tallaga saapaid, et nad pikemad oleksid ja kaugemale paistaksid. Teate, kuidas neid saapaid nimetati? Te ei arva iialgi ära!» Muna oli väga kavala näoga.

«Ma vaataks telefonist, aga ei saa,» torises Hologramm.

««Kõrgenäitlejasaapad»? Või siis «paksutallakad»?» pakkus Roosa Õhupall ja uuris siis edevalt: «Kas neid roosasid ka tehti?»

«Seda ma ei tea, kas neid roosat värvi tehti, aga neid saapaid nimetati koturnideks.»

«Koturnid ...» kordas Hologramm.

«Kontuurid!» kilkas Roosa Õhupall.

«Mitte kontuurid, vaid koturnid. Mitte piirjooned, vaid Vana-Kreeka näitlejate saapad! Koturnid!» targutas Hologramm. Järsku oli ta kadunud. Tribüünitrepil seisis tema asemel ülimalt paksu tallaga kõrge saabas. Saabas hakkas rääkima: «Ma olen nüüd koturn. Hakkame teatrit mängima!»Britta Benno illustratsioon Lembe Mõttuse raamatust «Muna seiklused Kreekas». 

«Roosa Õhupall, kas sa tahaksid tarkusejumalanna Athenat mängida?» küsis Muna.

«Jaa!» vastas Roosa Õhupall tähtsalt ja ta hääl polnud järsku enam sugugi nii õrn. Ta astus kuninglikul sammul tribüünitrepist alla lava poole. «Kas mulle ka keegi koturnid jalga annab?»

«Ei tea, kust me need koturnid saama peaksime?» pobises Saabas-Hologramm edasi. «Mida me mängime? Kas seda, kuidas Athena sündis Zeusi peast? Küll saab palju nalja! Muna, mängi sina Zeusi. Ma tahan näha, kuidas Roosa Õhupall sinu peast sünnib!»

Roosa Õhupall hakkas visiseva häälega vinguma: «Mina ei taha Muna peast sündida!» «Tarkusejumalanna Athena sündis peajumal Zeusi peast!»

«Ei taha!» vingus Roosa Õhupall edasi.

Hologramm utsitas Roosat Õhupalli natuke seoseid looma: «Mõtle nüüd, miks Athena Zeusi peast sündida võis!»

«Ma ei räägi saapaga!» pirtsutas Roosa Õhupall.

Hologramm muutus saapast iseendaks tagasi, jäi Roosa Õhupalli ette seisma ja küsis: «Mis saab peast sündida?»

«Athena,» vastas Roosa Õhupall.

«Kes Athena oli?»

«Tarkusejumalanna.»

«Ehk Athena oli tarkus!»

«Jah.»

«Kus tarkus sünnib?»

«Ajus.»

«Ehk peas.»

«Ahaa!» kilkas Roosa Õhupall. «Nüüd ma mõistan! Ma olen juba nagu päris Athena! Küll on tore olla tark!» Ta lendas Muna selja taha ja sosistas: «Mängi nüüd, kuidas Athena hakkab su peast sündima.»

Muna võttis sisse tähtsa poosi ja tegi kätega suure uhke žesti. «Ma olen jumalate valitseja Zeus! Küll mu peas on palju tarkust! Lasen oma tarkusel maailma valgustada!»

Vups! lendles Roosa Õhupall Muna tagant välja. «Tarkusejumalanna Athena on sündinud!»

«Anna inimestele maa peal samuti palju tarkust!» käskis Muna-Zeus.


Apollo raamatuportaal:
https://raamatud.postimees.ee/7282044/lugu-munast-kes-laheb-kreekasse-seiklema 

https://raamatud.postimees.ee/7283769/kus-tarkus-sunnib-ajus 


Lisa kommentaar

Email again: